A napóra

A napóra

A Csillagászat Nemzetközi Évében, iskolánk alapításának 15 éves évfordulója alkalmából Fraller Csaba matematika-fizika tanár ötlete alapján 2007 március 20-án napórát avattunk fel az iskola udvarán.

Gimnáziumunk napórája ún. ekvatoriális szerelésű, de egyes jegyeiben a szkáfosz (kehely) típusú órákra is emlékeztet. Árnyékvető pálcája párhuzamos a Föld forgástengelyével, számlapjának síkja erre pontosan merőleges, így az Egyenlítő síkjával párhuzamos  másképpen fogalmazva az égi Egyenlítő vetülete.
(Erre utal a típus elnevezése is: ekvátor = egyenlítő.) A Nap látszólagos mozgását a Föld forgása okozza: azért látjuk mozogni a Napot, mert a Föld forog a tengelye körül.
A Föld egy pontjáról szemlélve ezt a forgást azt tapasztaljuk, hogy a Nap 24 óra alatt tesz meg egy kört a forgástengely körül, és ami csaknem ugyanaz, a Föld felszínére helyezett, ezzel párhuzamos bármely egyenes pálca körül is.
Könnyű belátni, hogy a Föld egy adott szélességi körén a horizonttal ugyanekkora szöget bezáró, a földrajzi északi pólus felé mutató pálca párhuzamos lesz a forgástengellyel (a pálca az ábrán pirossal jelölve).

Összefoglalva: a Nap látszólag az árnyékvető pálca (gnómon) körül végzi egyenletes napi járását. Az egyenlítő síkjában elhelyezett félkör alakú számlapot 12 egyenlő részre kell osztani, a pálcát és a számlapot pontosan be kell állítani - és máris egy olyan műszer van a kezünkben, ami alkalmas a helyi idő kijelzésére. Ha olyan napóra tervezése a cél, amiről leolvasható a karóránk által mutatott idő is, több mindent kell figyelembe vennünk; a legfontosabbak: a téli és a nyári időszámítás közti különbség, a zónaidő rendszer, a Föld forgásának egyenetlensége - bármilyen furcsán is hangzik, két egymást követő delelés között nem mindig 24 óra telik el. Ezen bonyodalmak kiküszöbölése érdekében érdemes a számlapot kettős skálával ellátni; külön a téli, külön a nyári időszámításnak
megfelelően. A zónaidő és a forgási egyenetlenség miatti eltérést egy első ránézésre bonyolultnak tűnő grafikonnal lehet kiegyenlíteni. A földrajzi hosszúság figyelembevételével korrigált ún. időegyenlítés görbe a helyi idő és a zónaidő közti különbséget adja meg az év bármely napján. A napóra használatakor a számlapról leolvasható helyi időből le kell vonnunk azt az értéket, amit a grafikon az adott naphoz rendelve mutat. A gimnázium földrajzi helyének (ÉSZ ; KH ) megfelelő időegyenlítés grafikon a napóra talapzatába építve található.


(A képen a pálca és a számlap beállítása látható "mesterséges Nap” segítségével .

Kapcsolódó galéria

A napóra

Pályázatok

Nemzeti Tehetség Program